I lengre tid har det vært spekulasjoner om når produsenten selv overtar BYD-importen i Norge, slik de har gjort i flere andre europeiske markeder.
BilNytt.no har skrevet at BYD er i ferd med å bygge opp sin egen organisasjon i Norge steg for steg med flere ulike roller.
Ifølge BilNytt.nos kilder skal organisasjonen innen kort tid være klar til å bli BYD-importør i Norge. Det skal dreie seg om mer enn å være importør for undermerket Denza og å rulle ut BYDs nye «flash charging».
Det skal være pågående anbudsprosesser for å lande ulike lokale leverandører i Norge.
Den norske BYD-importøren RSA skal imidlertid ha en langvarig importørkontrakt som varer til 2030.
RSA-sjef Frank Dunvold sa i forrige uke at han forventer at BYD forholder seg til den langsiktige kontrakten og respekterer europeiske lover og regler.
På Norgesbesøk
Maria Grazia Davino, som er Europa-direktør for den kinesiske bilprodusenten BYD, var på en snarvisitt i Oslo i slutten av forrige uke.
BilNytt.no fikk anledning til å møte Maria Grazia Davino i forbindelse med hennes besøk til et seminar om elbil-skiftet og norsk-kinesisk samarbeid, i regi av den kinesiske ambassaden i Norge.
Davino, opprinnelig fra Napoli, kom i 2024 til BYD etter en lang karriere hos Stellantis, der hun hadde gått gradene til å bli en av topplederne.
Hun hadde blant annet ansvaret for å innføre den senere havarerte agentmodellen i Stellantis.
Hennes siste stilling der var som administrerende direktør for Stellantis i Storbritannia.
- Naturlig utvikling
At BYD sender sin øverste ansvarlige i Europa til Norge, vitner om viktigheten av det norske markedet i produsentens øyne.
- Du bekrefter at dere snart kommer med megawatt-flash charging til Norge, som etter hva vi forstår er noe BYD bare kan stå for gjennomføringen av selv. Samtidig bygger dere opp deres egen organisasjon her. Når kommer dere til også selv å overta BYD-importen?
- For en organisasjon og et merke som BYD, kommer det til å være en naturlig utvikling, som vil skje med tiden, svarer Maria Grazia Davino til BilNytt.no etter en liten tenkepause.
- Vi konsentrerer oss nå om flash charging og om introduksjonen av Denza i Norge, sier BYDs Europa-topp Maria Grazia Davino til BilNytt.no.
- Vi skal ganske snart, forhåpentligvis i begynnelsen av juni, organisere en «Investor Day» og forbereder oss på det sammen med våre partnere. Det er perspektivet vi har per nå, sier BYD-toppen.
- Sterkt samarbeid
Maria Grazia Davino presiserer at det ikke vil bli noen brå endringer i Norge.
- Det blir en naturlig overgang i Norge fordi vi er store, og fordi dette selvfølgelig er et viktig marked for oss. Vi har et sterkt samarbeid med vår nåværende partner i Norge, sier Davino til BilNytt.no.
- Nå starter vi opp med flash charging i Norge og så vil vi lansere Denza, gjentar hun til.
BYD har over tid vært tydelige på at produsenten har store ambisjoner i Norge.
- Når tenker du at BYD kommer til å være et av topp tre-merkene i det norske markedet?
- Takk for spørsmålet! Jeg krysser fingrene for at det vil skje snart, men jeg har ikke noen bestemt dato. Konkurransen tøff, men vi setter stor pris på konkurranse: Da jobber vi stadig hardere, sier Davino.
- Med nye produkter, som flash charging og Denza, vil vi øke farten for å nå det målet, fortsetter hun.
- Produktene våre er svært godt mottatt i det norske markedet og, som du sikkert har sett, er de nyeste resultatene oppmuntrende, sier Maria Grazia Davino.
Hittil i år er BYD nummer syv på OFVs registreringsstatistikk for nye personbiler med en markedsandel på 3,7 %.
Denza kommer nå
BYD-direktøren bekrefter at selskapet skal introdusere premium-merket Denza i Norge.
- Men er ikke Denza forsinket? Kommer Denza til Norge nå?
- Ja, selvfølgelig, Denza kommer nå. Vi har nettopp lansert i Paris, og nå ruller vi ut videre, svarer Maria Grazia Davino til BilNytt.no.
- Jeg tror at vi kan invitere dere til å teste bilen i juni, smiler hun.
Modellen Denza Z9 GT ble første gang vist i Milano i april i fjor, men nå er det en annen versjon som kommer til Norge:
- Vi har selvfølgelig den tilpassede versjonen, og kombinert med flash charging gir dette helt nye muligheter, sier Davino.
- Dette er en bil som kan lades på 12 minutter i minus 30 grader, minner hun om.
Prisbelønnet i Tyskland
Auto China 2026, bilutstillingen som nylig ble avsluttet i Beijing, markerer et klart skifte i hvordan kinesiske bilprodusenter oppfattes globalt, mener Maria Grazia Davino.
Hun trekker frem at utviklingen det siste året har vært bemerkelsesverdig.
- Det er nå bred enighet både i offentligheten og i industrien om at kinesiske produsenter leder an i innovasjon, og at gapet til tradisjonelle bilnasjoner har blitt større, sier Davino.
Samtidig understreker hun at anerkjennelsen av kinesisk bilindustri vokser i Europa.
Nylig ble BYD kåret til den mest innovative bilprodusenten i Tyskland av Center of Automotive Management.
- Det er spesielt betydningsfullt i et land som Tyskland, som har en så sterk bilindustri. Men det forplikter oss også til å bli enda bedre, sier hun.
Hun fremhever at BYD, med sine 120.000 ingeniører og røtter som batteriprodusent da det ble grunnlagt for 30 år siden av Wang Chuanfu, ser på innovasjon som sitt kjerneoppdrag.
Wang er for øvrig fortsatt toppsjef i konsernet og besøkte Norge og RSA i Drammen i 2024.
Et nytt kapittel
Til tross for fremgangen medgir Davino at det fortsatt er til dels store forskjeller mellom markedene i Europa.
BYD har overtatt en rekke markeder i Europa på egenhånd.
Norge ligger langt fremme i aksepten av kinesiske bilmerker, mens skepsisen fortsatt er større i andre land.
- Likevel er utviklingen tydelig og andelen europeere som er skeptiske til å kjøpe kinesisk bil har falt markant de siste årene – fra 80 % i 2022, til 60 % i 2025 og rundt 40 % ved inngangen til 2026, sier hun.
- Jeg er overbevist om at etter det vi så i Beijing, vil skepsisen fortsette å avta. Snart tror jeg spørsmålet vil være: «Hvorfor velge en tradisjonell produsent?», slår Davino fast.
Europa-direktøren fremhever at ifølge BYD markerer utviklingen ikke bare teknologiske fremskritt, men et strukturelt skifte i hele bilindustrien.
Med elektrifisering som grunnleggende infrastruktur, økende digitalisering og rask innovasjonstakt, mener selskapet at kinesiske produsenter setter en ny global standard.
- Vi jobber hardt, vi forblir ydmyke – men vi viser også et tydelig innovasjonslederskap, hevder Maria Grazia Davino.
Under bilutstillingen i Beijing nylig demonstrerte BYD hvordan ny batteri- og ladeteknologi ikke påvirkes særlig negativt tross svært lave temperaturer. Her står en Denza Z9 i fryseboksen.
- Smarte elbiler er den nye standarden
Maria Grazia Davino påpeker at bilindustrien er inne i et teknologisk skifte der elektrifisering ikke lenger er nok i seg selv.
- Vi har for lengst blitt vant til smarttelefoner. Nå blir standarden smart-elbiler, mener hun.
Begrepet innebærer i tillegg til elektriske drivlinjer og forbedret batteriytelse også avanserte førerassistentsystemer – hun presiserer ADAS på nivå 2+ – og KI-basert cockpit som standard.
Samtidig er selve bilen i ferd med å endre karakter:
- Kjøretøy utvikler seg fra å være produkter til å bli intelligente plattformer, understreker hun.
- Elektrifisering handler nå om infrastruktur.
Superlynlading som gamechanger
Et sentralt høydepunkt fra Beijing-messen for BYD var den nevnte flash charging-teknologien, som ifølge selskapet kan bli avgjørende for videre utbredelse av elbiler.
Teknologien muliggjør lading av BYDs batterier fra 10 til 70 % på bare fem minutter, og opptil nær full kapasitet på under ti minutter – selv ved temperaturer ned mot minus 30 grader, hevder BYD.
- Dette er et gjennombrudd. Vi demonstrerte to biler i ekstrem kulde med 1,5 megawatt ladeeffekt, forklarer Davino.
Hun legger til at løsningen også vil ha stor betydning for nyttekjøretøy og flåteoperasjoner, der kort ladetid er avgjørende.
Norge trekkes, ikke overraskende, frem som et nøkkelmarked i Europa for kinesiske produsenter, både på grunn av høy elbilandel og teknologisk modenhet.
BYD planlegger å etablere et omfattende ladenettverk i Europa, med over 3.000 ladestasjoner.
- Norge er en del av denne satsingen, og samarbeid med lokale investorer og partnere er allerede i gang, sier Davino.
- Vi vil bringe flash charging til Norge og å få demonstrert teknologien her. Norge vil utgjøre en svært viktig lanseringsplattform for oss.
Tips BilNytt.no:
Atle Falch Tuverud | Knut Moberg | Knut Moberg d.e | Hanne Hattrem | Petter K. Bjørkelo | Jacob Moer Aanonsen | Jon Winding-Sørensen

Følg BilJobb.no på LinkedIn