I fjor overrasket Sulland-konsernet stort ved å gjøre sitt største oppkjøp noensinne ved å overta hele Albjerk Bil-konsernet.
Etter oppkjøpet ble Sulland Norges tredje største forhandlerkonsern målt i antall biler i 2024, foran store aktører som Bertel O. Steen, Bilia, Bauda og Mobile.
Kun Møller Bil og Tesla Norway solgte flere nye biler enn Sulland i fjor.
Over 400 millioner
Nylig meldte BilNytt.no Sulland-konsernets resultater for 2024.
Der kom det klart frem at Voyah-importen og finanskostnader tynget resultatene.
Oppkjøpet av Albjerk Bil ble trukket frem som en faktor som påvirket finanskostnadene.
Nå kan BilNytt.no gi mer innsikt i oppkjøpet:
Kjøpesummen for Albjerk Bil er ført med et beløp på 442,6 millioner kroner.
Årsrapporten til Sulland Holding viser at investeringer i datterselskap er ført etter kostmetoden:
Balanseført verdi for Albjerk Bil er der ført opp med 442.587.000 kroner.
Dette er selskapene som er omfattet av oppkjøpet:
- Albjerk Bil AS
- Albjerk Bil Drammen AS
- Albjerk Bil Lier AS
- Albjerk Bil Ringerike AS (tidl. Hamax Auto)
- Albjerk Bil Outlet AS
Goodwill: Posisjon og fremtidig inntekt
BilNytt.no er i utgangspunktet ikke kjent med detaljer om hvor stort lager av nye biler, brukte biler og andre eiendeler som fulgte handelen 1. mai 2024.
Men en annen post i Sullands årsrapport røper hva som ble betalt for det som ikke er håndfast varelager og andre håndfaste verdier:
Rapporten røper nemlig at det er bokført en goodwill-verdi på Albjerk Bil på 363,2 millioner ved anskaffelsen.
Goodwill oppstår når et selskap kjøper et annet selskap for en pris som er høyere enn den bokførte verdien av selskapets netto eiendeler (egenkapital), altså eiendeler minus gjeld.
Det vil si at Albjerk Bil hadde en egenkapital på 79,5 millioner kroner ved overdragelsen 1. mai i fjor. Ved utgangen av 2023 hadde Albjerk en egenkapital på 146 millioner.
Mye tyder på at overflødig egenkapital er tatt ned før salget til Sulland.
Det vil si at Sulland-konsernet har betalt Albjerk-familien 363,2 millioner kroner for potensiell fremtidig inntjening, merkenavn, omdømme, kundebase og ansatte.
Albjerk Bils siste resultat før skatt før salgstidspunktet, var 42 millioner kroner 2023. I gullåret 2022 var resultatet på over 100 millioner kroner.
Arvid Sulland, Wenche Albjerk, Anna Isabel Albjerk og Svein Arild Johnsgård da salget ble gjennomført i fjor.
- Eventyrlig reise
Wenche Albjerk har ingen ønsker om å kommentere salgssummen når BilNytt.no tar kontakt.
- Hvordan føles det å ikke lenger være bilforhandler?
- Det er vemodig. Albjerk Bil har vært en viktig del av våre liv, svarer Wenche Albjerk til BilNytt.no.
- For meg selv ble det 34 år i Albjerk Bil med hardt arbeid og mye moro med særdeles flinke kollegaer. Sammen skapte vi Albjerk-kulturen som har vært en viktig faktor til Albjerk Bil sin suksess.
- Vi ser tilbake på denne tiden med stolthet. Det har vært mange gode opplevelser, sterke resultater og nå en avsluttet eventyrlig reise, fortsetter Albjerk overfor BilNytt.no.
Beholder eiendommene
Familien Albjerk eier fortsatt fem bilanlegg i Drammen og Lier som Sulland leier.
- Hva er status for bileiendommene – hva skjer videre med disse?
- Albjerk Property, som eier bileiendommene, har langsiktige leieavtaler med Sulland som sikrer stabil inntjening fremover, svarer Albjerk.
- Ingen endringer er planlagt på kort sikt for våre eiendommer.
Wenche Albjerks datter Anna Isabel Albjerk fortsatte som daglig leder en periode etter at Sulland overtok Albjerk Bil.
- Hva er planen til deg og Anna Isabel nå? Er det noen nye investeringsprosjekter på gang?
- Anna Isabel sluttet i Sulland i mars og har nå gått inn i familieselskapet sammen med Christian og meg, sier Wenche Albjerk, og sikter til to av sine barn.
Wenche Albjerk eier familieselskapet sammen med barna Anna Isabel Michelsen Albjerk, Christian Michelsen Albjerk og Kristoffer Ferdinand Albjerk Michelsen.
- I vårt felles familieselskap, Albjerk AS, har vi nå en sunn forretningsmodell der vi har to diversifiserte og solide forretningsområder med kapital og eiendom i henholdsvis Albjerk Capital og Albjerk Property.
- Denne strukturen sikrer at familieformuen forvaltes på en profesjonell måte, sier hun.
- Vi har foreløpig ingen konkrete nye investeringsprosjekter på gang, sier Wenche Albjerk til BilNytt.no.
Albjerk Bilutleie fusjonert inn
Albjerk Bilutleie AS var et datterselskap av Albjerk Bil AS.
Dette selskapet er fusjonert inn i Sulland-eide Autoplans datterselskap Autofleks AS.
«Kostpris for aksjene i Autofleks inkluderer kjøpesummen for aksjene i Albjerk Bilutleie AS», står det i Sullands årsrapport.
Her er det ført et vederlag på 7,8 millioner kroner.
Autofleks AS er tidligere Johnsen Bilutleie AS i Harstad, som i dag driver bilutleie på forskjellige flyplasser under Enterprise-navnet.
Sulland-konsernet overtok dette selskapet i 2022.
Tips BilNytt.no:
Atle Falch Tuverud | Knut Moberg | Knut Moberg d.e | Hanne Hattrem | Petter K. Bjørkelo | Jacob Moer Aanonsen | Jon Winding-Sørensen

Følg BilJobb.no på LinkedIn