I dag har regjeringen Støre, med finansminister Jens Stoltenberg i spissen, lagt frem sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett for 2025.

Dagens Ap-regjering er i mindretall på Stortinget og må gå i forhandlinger med de øvrige partiene før endringene kan vedtas.

Firmabilskatt
BilNytt.no skrev tidligere i dag at det er knyttet spenning til om regjeringen vil foreslå endringer i reglene for firmabilbeskatning.

I budsjettforslaget legges det ikke opp til noen endringer i disse reglene.

Avgiftskutt for «svært lette» varebiler
Regjeringen varsler fritak for trafikkforsikringsavgift for lette elvarebiler. 

Det foreslås at elektriske varebiler opp til 1.785 kilo fritas for trafikkforsikringsavgift i statsbudsjettet for 2026, for å stimulere til elektrifisering av varebilparken.

Regjeringen foreslår at endringen skal tre i kraft fra 1. mars 2026.

Eksempler på lette varebiler:

I vektklassen opp til 1.785 kilo finner vi elvarebiler som Citroën E-Berlingo, Fiat E-Doblo, Ford Transit E-Courier og Toyota Proace City. 

Trafikkforsikringsavgiften gir en årlig avgiftsbelasting på 3.279 kroner for lette elektriske varebiler, ifølge regjeringen.

Tilbakeføring av moms
Det var ventet at det ville komme endringer i reglene for tilbakeføring av moms, for drosjer og kanskje et ørlite håp for leiebiler.

For å øke andelen elbiler i leasingmarkedet, foreslo regjeringen i nasjonalbudsjettet for 2024 å endre merverdiavgiftsloven, til store protester fra en rekke aktører i bransjen, med unntak av Elbilforeningen.

Tross protester trådte ordningen i kraft 1. juli 2024. Frem til da kunne bedrifter som leier ut eller leaser biler, fradragsføre inngående merverdiavgift på kjøretøyet, med en bindingstid på fire år.

Tilbakeføringsplikten ble økt til åtte år. 

Det betyr at dersom kjøretøyet selges eller tas ut av avgiftspliktig virksomhet innen åtte år, må en forholdsmessig del av den fradragsførte merverdiavgiften tilbakeføres til staten.

Norges Bilbransjeforund (NBF) er blant dem som frykter at konsekvensene også vil være uheldige for elbilene, på noe sikt.

I en fremtid der også elbilene har full moms, vil de ikke ha noen som helst fordel av denne endringen.

- Det eneste man da har oppnådd er å gjøre leasing som finansieringsalternativ mye dyrere, og sannsynligvis uaktuelt, sa NBF-sjef Stig Morten Nilsen i 2023.

Da forslag til statsbudsjett for 2025 ble lagt frem, skrev imildertid regjeringen at de ville endre nedskrivingstiden fra åtte til fire år for drosjer, men at det krevde noe lovteknisk arbeid. 

Regjeringen sikte på å komme tilbake til Stortinget med forslag til nye regler i revidert nasjonalbudsjett 2025, står det i «propen».

Men regjeringen opplyser i dag at den ikke vil gjenninnføre de tidligere reglene for tilbakeføring av fradragsført merverdiavgift ved videresalg av drosjer, slik det ble varslet i budsjettet for 2025.

«Endringene fra revidert nasjonalbudsjett for 2024 blir derfor stående», skriver regjeringen i dag.

Avgiftsinntekter fra kjøp av bil i milliarder «2025-kroner» (venstre akse) og andelen nullutslippsbiler i prosent (høyre akse) fra 2001 til 2024. (Figur 3.19)

Savner 84 milliarder
Regjeringen foreslår ingen endringer i bilavgiftene, men skriver følgende:

«Reduserte avgifter på kjøp, bruk og eie av bil står for halvparten av nedgangen i avgiftsinntekter. 

Allerede i 1990 ble det besluttet at elbiler skulle få fritak for engangsavgiften, og i 2001 ble også merverdiavgiften på elbiler fjernet. 

Tiltakene skulle fremskynde overgangen til en mer klimavennlig bilpark. Lavere avgifter bidro til at prisen på elbiler ble mer konkurransedyktig opp mot fossilbilene.

Da fritak for elbiler i engangsavgift og merverdiavgift ble innført, var endringen tilnærmet kostnadsfri for staten ettersom det ble solgt få slike biler.

I dag er nesten alle førstegangsregistrerte personbiler nullutslippsbiler. I takt med at nullutslippsbiler har erstattet fossilbiler har avgifter fra kjøp av bil falt betydelig, se figur 3.19 som viser utviklingen i andelen førstegangsregistrerte nullutslippsbiler og avgiftsinntekter fra kjøp av bil. 

I 2023 ble det innført en lav engangsavgift for elbiler og merverdiavgift på den delen av kjøpesummen som overstiger 500.000 kroner».

Videre skriver regjeringen i forslag til revidert nasjonalbudsjett:

«Veibruksavgiftene på drivstoff har også falt, blant annet fordi forbruket av bensin og diesel i kjøretøyparken har falt. 

Samlet sett har bilrelaterte avgifter, inkludert anslåtte merverdiavgiftsinntekter, falt med 2,1 prosentenheter av BNP for Fastlands-Norge, som tilsvarer 84 mrd. 2024-kroner. 

Nedgangen tilsvarer at én av fem kroner av det økte fondsuttaket fra 2001 til 2024 gikk til reduserte bilrelaterte avgifter».

Les også: Reviderte budsjett: - Tar det som et positivt tegn

Tips BilNytt.no:
Atle Falch Tuverud | Knut Moberg | Knut Moberg d.e | Hanne Hattrem | Petter K. Bjørkelo | Jacob Moer Aanonsen | Jon Winding-Sørensen


 Følg BilJobb.no på LinkedIn