Det er travelt hos den produsenteide BYD-organisasjonen som nå er i ferd med å etablere seg som en fullverdig import-organisasjon i Norge.

For å få oppmerksomheten til norsk bilbransje inviterer BYD til et «digitalt informasjonsmøte» førstkommende torsdag – i morgen – med blant annet en presentasjon av den norske organisasjonen.

Møtet er åpent for alle, og kan strømmes på denne lenken fra klokken 09:00 til 09:50 i morgen torsdag 25. juni.

I møtet vil BYDs regiondirektør for Europa, Maria Grazia Davino, direktør for ladeteknologi, Diego Pareschi og BYD- og Denza-sjef i Norge, Jørgen Storm Oksum, holde innlegg.

Maria Grazia Davino har i et tidligere intervju med BilNytt.no sagt det blir en gradvis overgang til produsenteid BYD-importør i Norge.

Har et budskap
- Vi håper mange i norsk bilbransje har lyst og anledning til å bli med i vårt digitale møte, sier Jørgen Storm Oksum
til BilNytt.no.

Han har tittelen Country Manager Norge & Island i BYD Europe.

Oksum har invitert BilNytt.no til møte på BYD-kontoret på Lysaker-lokket, der også nyansatt After Sales Manager Marius Revhaug, Head of Sales Joakim Pettersen og Europa-topp Maria Grazia Davino er til stede.

- I møtet på torsdag vil jeg dele hvorfor vi mener BYD har en unik posisjon for videre vekst i Norge – og hvordan vi skal realisere dette potensialet i årene som kommer, forteller Oksum.

Han understreker at det vil være mulig å stille spørsmål i etterkant av presentasjonene, som vil være ferdige rundt 09:30. 

- Nåværende og potensielle samarbeidspartnere av BYD vil få en kort introduksjon til teknologiselskapet BYD og den nye norske BYD-organisasjonen, sier Jørgen Storm Oksum.

- Vi vil fortelle om BYDs premium-bilmerke Denza og våre planer for Denza i Norge. Det vil også være en presentasjon av BYDs «Flash Charging» og våre planer for denne i Norge, sier Oksum.

Maria Grazia Davino mener at bilbransjen bør lytte inn til hva BYD har å fortelle:

- Vi opplever masse interesse, og Denza er første bilmerke som tilbyr «Flash Charging», sier hun stolt.

BYDs regiondirektør for Europa, Maria Grazia Davino, er på plass for å følge opp arbeidet i Norge: - Det er Jørgen og teamet som skal gjøre jobben, sier hun bestemt.

Snakker med mange
Det er hektisk aktivitet for den lille organisasjonen som skal forberede promoteringen og snakke direkte til norsk bilbransje torsdag.

BYD-temaet forteller at det er stor interesse fra norsk bilbransje og at mange aktører har tatt kontakt med det norske BYD-kontoret.

- Har det vært vanskelig å få interessenter for å starte opp med et eksklusivt nisjemerke som Denza i Norge?

- Vi opplever ikke at det er vanskelig å komme i kontakt med potensielle forhandlere, svarer Jørgen Storm Oksum.

- Denza er knyttet til «Flash Charging», og dette er det perfekte markedet for denne elbilinnovasjonen, legger han til.

- Det hjelper kanskje å friste med at forhandlerne også kan få BYD hvis de tar Denza?

- Vi opplever som sagt ikke at det er vanskelig å få kontakt med forhandlere. Vi har en shortlist som vi jobber videre med, sier Oksum.

- Hvor mange forhandlerpartnere er dere i dialog med?

- Vi har snakket med mange, men vi går ikke videre med alle, sier han.

- Vi har en final short-list med partnere vi ønsker å gå videre med, sier Jørgen Storm Oksum.

Elefanten i rommet
Maria Grazia Davino sier at hun stortrives i Norge på disse sommerdagene. Hun synes det var tristere her i vinter.

- Men har dere inngått avtaler med noen nye forhandlerpartnere i Norge?

- Vi skal signere noen snart, men det skal ikke annonseres ennå, sier Davino.

RSA-sjef Frank Dunvold har tidligere uttalt til BilNytt.no at Denza ikke er aktuelt for RSA.

Bak lurer elefanten i rommet; hva som skal skje med BYD-importør RSA og dagens forhandlernettverk.

Det er helt tydelig at BYD ønsker å komme i posisjon til å bli en fremtidig partner for flere forhandlere, utover dagens BYD-nettverk.

- Hva er status for at produsenten selv overtar BYD-importen i Norge fra RSA?

- BYD skal ha nasjonale salgskontorer i betydelige markeder i Europa. Som vi har kommunisert tidligere, er dette en overgang, svarer Maria Grazia Davino.

- Den nasjonale salgsorganisasjonen vil fortsette å bli bygget og utvidet over tid for å akselerere merkevarenes ekspansjon i markedet, sier Maria Grazia Davino til BilNytt.no.

Flere nyansettelser
Under morgendagens møte 
vil BYD-toppene også presentere det nye norske salgskontoret.

- Hvor mange ansatte er det nå på BYDs kontorer i Oslo?

- Vi er snart et team på rundt 10 personer. Vi holder på å signere flere i disse dager, svarer Oksum.

I begynnelsen av juni ble klart at BYD hadde rekruttert Teslas ettermarkedssjef Marius Revhaug, som har gått raskt i gang med å etablere et servicemarkedsteam for BYD Norge.

De siste 4,5 årene har Revhaug ledet servicemarkedet til Tesla, Norges største bilmerke.

Erfaringen derfra kommer nok godt med når BYD har klare ambisjoner om å utfordre det amerikanske merket, i tillegg til japanske og tyske giganter.

- Hva var hovedgrunnen til at du begynte i BYD?

- BYD er et selskap i sterk vekst og muligheten til å være med å styrke serviceorganisasjonen i Norge er en viktig drivkraft for meg, svarer Marius Revhaug til BilNytt.no.

Revhaug er trolig ferdig med onboardingsprosessen for lengst når han gir et kort innblikk i arbeidet som pågår:

- Akkurat nå tilpasser vi, tester og utvikler hvordan en BYD-serviceopplevelse bør være, slik at den blir en unik og førsteklasses kundeopplevelse, sier Marius Revhaug.

Revhaug får også dagene til å gå med få på plass nye kollegaer i serviceavdelingen.

Styrker salg og marked
I januar ble Jørgen Storm Oksum ansatt som BYD-sjef for Island og Norge, i tillegg til Head of Sales Joakim Pettersen som har fungert som produsentens mann i Norge i flere år.

Joakim Pettersen forteller BilNytt.no at også hans avdeling skal oppbemannes nå:

- Vi ser etter to regionsjefer, en fleet manager og en network manager.

Network er litt på siden av Joakim Pettersen som er Head of Sales.

Dessuten har den produsenteide importøren ansatt en person som blir sentral i markedsavdelingen.

Joakim Pettersen (t.v.) har representert BYD Europe i Norge siden 2023. Nå får han stadig nye kolleger.

Ikke før 3. juni i år ble BYD Europe formelt registrert i Brønnøysundregistrene:

Selskapet heter BYD Europe B.V. NUF og er et norskregistrert utenlandsk foretak som ligger under BYDs selskap i Nederland.

Jørgen Storm Oksum står registrert som daglig leder.

Tips BilNytt.no:
Atle Falch Tuverud | Knut Moberg | Knut Moberg d.e | Hanne Hattrem | Petter K. Bjørkelo | Jacob Moer Aanonsen | Jon Winding-Sørensen


 Følg BilJobb.no på LinkedIn